Publicul a votat superlativele din rugby-ul romanesc. Jucatorii de la SCM USV Timisoara nu s-au numarat printre castigatori anul acesta

Ca la fiecare sfarsit de an, Federatia Romana de Rugby a lasat publicul sa voteze superlativele anului in ovaliada romaneasca. Au fost 14 categorii, iar la fiecare dintre ele au existat cinci propuneri.

Printre cei propusi s-au aflat si cativa sportivi de la SCM USV Timisoara, insa niciunul nu a reusit sa castige categoria in care a fost plasat.

CITESTE SI: 3 Revelioane in strada la Timisoara. Foc de artificii, concerte si un show grandios de lumini ce face trecerea in anul Capitalei Culturale a Europei. Tu ce alegi?

Adrian Motoc (Aurillac/Biarritz) a fost ales cel mai bun rugbyst roman care joaca in strainatate, in timp ce Damian Stratila (CSA Steaua) a fost votat cel mai bun jucator din play-off-ul Ligii Nationale, in cadrul anchetei Superlativele anului 2022.

Johan van Heerden (CS Dinamo) a primit cele mai multe voturi la categoria jucatori romani naturalizati in Liga Nationala de Rugby, in timp ce sud-africanul Nicolaas Immelman (CSM Baia Mare) a fost desemnat cel mai bun jucator strain din campionat.

Cel mai bun antrenor de seniori a fost ales Mugur Preda (CSA Steaua). La aceasta categorie, Vali Calafeteanu, antrenorul Timisoarei a iesit pe locul 5, desi in play-off s-au calificat doar 4 echipe… Acest fapt reflecta ca echipa banateana a avut un sezon ratat, locul 4 in campionat si locul secund in Cupa Romaniei.

Cel mai aproape de a castiga o categorie a fost Alin Conache, un sezon foarte bun pentru tanarul mijlocas la gramada, care a terminat ancheta la juniorul anului pe locul secund.