Primul punct pentru Politehnica Timisoara in Liga Zimbrilor, in 2022. Remiza cu Buzaul

TIMISOARA. Dupa 3 esecuri in 2022, Politehnica Timisoara a obtinut un prim punct in acest an calendaristic, dupa un spectaculos 27-27 in fata Buzaului condus de Pero Milosevic. Remiza este si un cadou pentru capitanul Cristian Fenici, care si-a sarbatorit ziua de nastere pe parchet.

Duelul din sala Constantin Jude a fost unul echilibrat din toate punctele de vedere, cele doua formatii fiind rand pe rand la conducere pe tabela, fara a se desprinde insa la mai mult de un gol. La pauza a fost 13-13, cu egalarea reusita de timisoreni cu 20 de secunde inaintea fluierului de final. In partea a doua s-a mers pe aceleasi coordonate. Pe final de meci Buzaul a reusit sa isi asigure in trei randuri un ecart de doua goluri, dar Poli a revenit si a reusit sa egaleze. Golul care a adus un punct Timisoarei a venit cu 2 minute inainte de final, si astfel s-a incheiat 27-27.

Tot sub semnul echilibrului s-a stat si la capitolul eliminari temporare, fiecare echipa avand cate 5.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Marius Sadoveac, autor a 13 goluri. Celelalte reusite au purtat semnaturile lui: Cimpan – 7, Csog – 2, Ignat – 2, Bote – 1, Trif – 1 si sarbatoritul Fenici – 1.

Urmatorul meci pentru Politehnica este programat in 22 februarie, cand in sala Constantin Jude vine Steaua.