Primul esec asezonului. SCM Timisoara invinsa in ultimele minute de campioana Dinamo

TIMISOARA. SCM Timisoara a fost invinsa de Dinamo Bucuresti la capatul unei partide spectaculoase pe stadionul Gheorghe Rascanu.

CITESTE SI: Sonique, in concert la Timisoara de Ziua Europei. Vom mai avea si ceremonial militar, spectacole, teatru sau demonstratie cu caini dresati. Program complet de 9 Mai. Video

La fel ca in duelul de saptamana trecuta de la Cluj, adversarii au fost cei care au deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa a lui Jondre Williams. Banatenii au egalat rapid prin Gabriel Rupanu, dupa care au dominat meciul pana la pauza. Tevita Manumua a reusit primul eseu al intalnirii in minutul 23, iar Rupanu a transformat. Acelasi Rupanu a culcat o data mingea in terenul dinamovist si a mai pus alte 2 puncte pe tabela din transformare. In ultimul minut al primei reprize Bucur a mai reusit un eseu, acelasi Rupanu a transformat si s-a facut 24-3. Dinamo a reusit si ea un eseu transformat la faza imediat urmatoare si dupa o repriza tabela arata 24-10. De mentionat este si faptul ca in prima repriza antrenorul Mugur Preda a fost nevoit sa ii inlocuiasca pe Stephen Shenna si Alexandru Tarus, ambii accidentati.

Partea a doua a inceput cu un eseu dinamovist semnat de Van Heerden, transformat de Jondre Williams, si s-a facut 24-17. Banatenii au raspuns cu o lovitura de pedeapsa transformata de Rupanu pentru 27-17. Ca si in primele doua meciuri ale sezonului, Timisoara a ramas in 14, dupa galbenul incasat de Feofaaki. Dinamovistii au profitat si au reusit doua eseuri pe final, mai intai prin Schwartz si apoi prin Puescu, unul fiind transformat de Williams, care a stabilit si scorul final, 27-29.

Astfel, SCM Timisoara sufera primul esec al sezonului in Liga Nationala de rugby, iar in runda viitoare, in 11 mai, va juca in deplasare cu Stiinta Baia Mare.