Primul duel pe axa Timisoara – Arad, castigat de banateni. Victorie pentru Ripi contra celor de la UTA dupa un meci nerecomandat cardiacilor

TIMISOARA. Senzational duel in „Fabric”, unde pe Electrica, Ripensia a intalinit o echipa cu maximum de puncte dupa trei runde si fara gol primit, UTA. Duelul numelor de legenda a fost adjudecat de Ripi, care a avut un final memorabil si s-a impus cu 2-1 (0-1).

Partida a inceput in forta, cu ocazii la ambele porti, Staicu ratand o ocazie imensa cu toata porta in fata, apoi Lorenzi trimitand balonul din unghi in bara. S-a jucat pe contre, gazdele reusind sa patrunda lejer in careul advers, dar si aradenii au construit cu usurinta. In prelungirile primei parti, Ursu a deschis scorul, trimitand un balon lobat aproape de vinclu, 0-1.

Un moment aplaudat de toti timisorenii a fost bannerul ultrasilor aradeni, in memoria alpinistului Zsolt Torok, care si-a pierdut tragic viata in Carpati: „Imi era atat de frica de moarte, incat m-am apucat de alpinism ca s-o inving”.

Aradenii au avut zece minute bune in debutul partii secunde, dar apoi au facut pasul in spate, iar banatenii au speculat momentul. Popovici a fost faultat in careu, dar a vazut galbenul pentru simulare, apoi acelasi jucator a obtinut un penalty, dupa un hent al lui Stancu. Capitanul Toma a executat slab lovitura, facandu-l pe Iacob mare. Ripi si-a continuat atacurile si dupa ocaziile lui Voinea, Zaluschi, primul dintre ei a egalat din pasa celui de-al doilea, minutul 87. Apoi, in prelungiri, Fotescu a obtinut un penalty in duel cu Melinte, iar Zaluschi a adus o victorie iemnsa Ripensiei, 2-1.

Un joc excelent prestat de ambele echipe, dar cele trei puncte au ramas la Timisoara si datorita faptului ca elevii lui Alex Pelici au crezut pana la sfarsit intr-o izbanda.

Ripensia: Paduraru – Lungu, Apro, Hecsko, C. Toma (cpt.) – T. Calin, Tudorache – Al. Popovici, Zaluschi, Chera – M. Staicu. Au mai jucat: Voinea, Stoi, Fotescu.