Prima victorie si pe teren la al doilea turneu al Ligii Nationale de handbal masculin pentru Politehnica Timisoara

TIMISOARA. Dupa 10-0 si 10-0 cu Bacau si Botosani, dar datorita faptului ca adversarii nu s-au prezentat din cauza… Covid, handbalistii de la SCM Politehnica au castigat si pe teren duelul cu rivalul din Banat, CSM Resita. Scor final 27-23, dupa ce la pauza, banatenii din campie aveau un avans mai mic 12-10.

In prima parte, SCM Politehnica a incercat o desprindere la capatul primul sfert de ora, dupa un inceput echilibrat in care carasenii au si condus de cateva ori la diferenta la limita. Violetii au avut 8-5 si 9-6 avantaj, dar adversarii s-au apropiat pe tabela si la un gol, ca la cabine ecartul sa fie de doua lungimi.

Dupa revenirea de la vestiare, diferenta de experienta a timisorenilor si-a spus cuvantul, astfel incat am asistat la un avans chiar de sase goluri in favoarea trupei lui Vlad Caba. A contat si fructificarea unei superioritati numerice de dupa minutul 40, cand Poli a facut 20-14 si si-a facut apoi jocul mai usor.

Au marcat pentru Poli in aceasta intalnire Marius Sadoveac cu 8 reușite, Sergio Barros tot cu 8, apoi Ramon Somlea 2, Liviu Caba 2, Cristian Fenici 2, Robert Nastasie 2, Bogdan Baican 1, Flavius Cimpan 1. Pentru CSM Resita, cele mai multe goluri le-au inscris Marius Bahan cu 8 goluri si Oleksander Starchenko cu 5.

Timisoara mai are de jucat la acest turneu cu CSM Bucuresti, Dobrogea Sud si Dunarea Calarsi, iar toate aceste jocuriu vor fi televizate, primul maine de la ora 16.30 pe TVR 2.