Prezentare de gala cu surprize si suspans pentru BC Timisoara! ‘Leii’ au jucat pentru prima oara in fata timisorenilor, in noua formula

Meciul cu bulgarii de la Balkan Botevgrad a avut si cateva momente speciale. Conducerea clubului banatean a vrut sa marcheze faptul ca in aceasta vara doi jucatori emblematici ai BC Timisoara s-au retras din activitate.

Dan Paltinisanu si Petru Czmor, care sunt in prezent implicati la Academia BCT, au imbracat  echipamentul de joc si au intrat pentru cateva momente din nou pe parchet in alb-violet.
Actualii comonenti ai lotului BC Timsoara au avut si ei parte de o prezentare deosebita, cu jocuri de lumini si artificii, iar meciul de verificare cu  Balkan Botevgrad le-a oferit si ceva suspans spectatorilor prezenti luni seara in sala Constantin Jude.
Cu Persic si Stancut menajati, din cauza unor usoare probleme medicale, trupa lui Dragan Petricevici, care a inregistat o singura infrangere in aceasta perioada de pregatire, a fost condusa in prima parte a partidei cu bulgarii de la Balkan. Dupa un prim sfert incheiat de oaspeti cu 6 puncte avans, alb-violetii au redus ecartul pana la pauza la un singur punct(39-40), dar meciul a ramas echilibrat. Banatenii au castitgat sfertul trei(25-24), iar inaintea ultimelor zece minute, cele doua echipe erau la egalitate, 64-64, BC Timisoara reusind sa se impuna in final, in ultimele secunde cu 82-81.
Cel mai bun marcator al timisorenilor in jocul de luni a fost Kelvin Lewis, cu 16 puncte, urmat de  Pesic si  Manigat, cu cate15 puncte,  Jovanovic, 13 puncte, Popescu, 8 puncte,  Tica, 7 puncte, Toth, 6 puncte si  Milencovici, 2 puncte.
„Cred ca a fost o seara frumoasa, au fost si unele momente speciale, pe langa prezentare si un meci pe masura, contra unei echipe bune, care are patru jucatori in Nationala Bulgariei si trei jucatori sarbi de valoare. Mi-a placut echipa lor, noua ne-a trebuit un sfert pentru ca sa depasim emotiile prezentarii. S-a simtit si ca au lipsit doi jucatori de pozitia 3, Dalibor Persic si Bogdan Stancut, dar pana la urma s-a terminat frumos pentru spectatori, sper sa continuam in aceeasi maniera, chiar daca va fi sa castigam si la un punct diferenta, oricum cred ca e mai frumos sa castigam decat sa pierdem’, a spus Dragan Petricevic.