Prea puternici in derby. Handbalistii de la Poli Timisoara s-au impus clar pe semicercul de la Resita

De aceasta data a fost fara emotii. Rar reusesc baietii lui Pero Milosevic victorii atat de clare, iar asta si datorita unui campionat echilibrat cu echipe bune. Joi insa, Fenici si colegii sai s-au impus intr-o maniera categorica la Resita, in derby-ul Banatului, la zece goluri diferenta.

Intotdeauna si indiferent de locurile din clasament, duelurile dintre cele doua echipe au fost disputate si spectaculoase. De data aceasta a fost doar spectaculos, cu o echipa, SCM Poli, care a jucat la adevarata valoare. Gruparea viola a controlat partida din primul minut, s-a desprins din start, 5-1, si s-a distantat treptat, 10-5 si 13-6 la pauza, datorita in primul rand unei aparari foarte eficiente.

Si in partea secunda lucrurile au stat asemanator, cu diferenta ca si atacul a mers la cote maxime. S-a marcat din toate pozitiile, iar spre pe final au evoluat si jucatorii mai putin utilizati. Scorul inregistrat la finele celor 60 de minute a fost 28-18 si Poli reuseste a treia victorie la rand in campionat.

Marjanovic si Dragas au marcat jumatate din golurile invingatorilor, treusind 8, respectiv 6 goluri, in timp ce cel mai bun marcator din tabara invinsilor a fost Trifkovic cu 7 reusite.

Politehnica intra deocamdata in Top 8, cu 5 victorii, doua remize si 5 infrangeri dupa 12 etape si joaca ultima etapa din tur acasa cu Bacaul.