Politehnica Timisoara vine cu un punct mare de la Cluj

TIMISOARA. Ultima etapa a turului ligii secunde a venit si cu un derby studentesc, al echipelor in care suporterii au pus efectiv umarul la „renastere”. Pe Cluj Arena, Universitatea si Poli au terminat nedecis, 0-0, iar Poli ramane singura echipa cu doar 10 goluri primite in prima parte a campionatului, o performanta realemnte deosebita.

Jocul a inceput cu o ratare imensa a lui Florescu, acesta putand deschide scorul in secunda 22, dar sutul sau a trecut putin pe langa poarta. Banatenii au aratat ca sunt in joc si tanarul Popescu a luftat in careul mare la o faza in care a fost la un pas sa deschida scorul. Meciul a avut ritm, s-a jucat intens si in viteaza chiar daca ocazii mari nu au mai fost pana la pauza.

In partea secunda, Goga a ratat incredibil din 6 metri, iar Zabun a trimis mingea in bara din 8 metri, la o centrare buna a lui Vidrasan. Finalul se joaca pe contre, cu un plus pentru Cluj, iar Goga are o noua ocazie, in minutul 75, dar Murariu a respins excelent. S-a incheiat 0-0, dar in ciuda scorului meciul a fost foarte bun pentru liga secunda, iar Politehnica incheie turul cu 25 de puncte si este neinvinsa in ultimele 5 jocuri, timp in care a primit un singur gol.

ASU Politehnica: Murariu – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches, Bg. Vasile, Ignea, Dros, C. Popescu, Axente, Ad. Ungureanu. Au mai jucat: Vidrasan, Zabun si Trip. Antrenor: Octavian Benga

In runda viitoare, prima a returului, ASU Politehnica va juca in deplasare cu CS Mioveni.