Politehnica Timisoara se distanteaza in fruntea Superligii. Victorie in fata Gloriei Bistrita. Foto

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a ajuns la 8 victorii in Superliga de fotbal feminin dupa ce a trecut acasa de Gloria Bistrita, echipa care inaintea rundei ocupa ultima treapta a podiumului.

Prima parte a intalnirii a fost una echilibrata, in care formatia ardeleana a avut oportunitatile mai clare. Mai intai Clara Rosu, si apoi Mihaela Merlan au ratat ocazii importante, de fiecare data balonul lovind barele portii Sarei Cîmpean. Astfel, la pauza s-a intrat cu acelasi scor din primul minut.
Repriza secunda a inceput cu o schimbare in formatia timisoreana. Andreea Sepetan a inlocuit-o pe Shaira Pera. In minutul 51, Sepetan a patruns pe partea dreapta si a trimis in careu, Dimitra Ivanova a trimis catre poarta, mingea s-a lovit de Mirabela Ristache si a sarit tot la golgetera lui Poli, care a trimis in plasa. In minutul 61, aceeasi Ivanova a obtinut o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri. A executat Nikoleta Kurja, pe centrul portii, insa Szidona Salamon nu a ajuns la balon, iar acesta a intrat in poarta. Gloria a fost aproape sa inscrie in doua randuri, dar Rania Kara Jouli a ratat din pozitii bune si s-a incheiat 2-0.

In prima repriza jucatoarele de la Bistrita au fost primele la minge, au fost parca mai motivate si mai determinate. Am jucat parca putin cu teama, nu am inteles de ce. La pauza le-am intrebat acest lucru si le-am spus ca nu avem nimic de pierdut. De pierdut au celelalte echipe, noi avem puncte avans si dupa aceasta etapa clar ramanem pe primul loc. Si Andreea Sepetan a adus un plus mare in atac, am mai facut o schimbare si a trecut Dimitra Ivanova varf si Dyana Dawood la mijloc si lucrul acesta a creat multe situatii de gol. Cred ca la un moment dat puteam sa marcam mai multe goluri, am avut cateva situatii foarte clare, dupa care pe final ne-am mai inmuiat putin, asteptam sa treaca timpul, e normal sa mai intarzii putin jocul cand ai 2-0, dar parca am facut-o prea mult, le-am adus peste noi si puteau sa inscrie un gol care sa reintre in joc, dar nu s-a intamplat asa. Cel mai mult ma bucur ca echipa creste, si castiga in maturitate. Astazi nu ne-am mai precipitat, nici la 0-0, nici la 1-0, nici la 2-0, am dat dovada de maturitate, de rabdare, am avut ocazii, am controlat jocul. Echipa adversa a avut putine, cate una mare in fiecare repriza, la ambele Sara Cîmpean a intervenit exceptional. Ca sa castigi trofee sau calificari trebuie sa te scoata in anumite momente si portarul„, a spus antrenorul timisorean Mirel Albon.

O victorie foarte importanta pentru noi. Ne asteptam sa fie un meci greu, si a si fost. Si terenul a fost unul destul de greu, dar pentru asta ne-am pregatit si la sfarsitul meciului am obtinut victoria. Asta este cel mai important… La pauza domnul Albon ne-a spus sa continuam sa ne facem jocul nostru si sa nu ne precipitam, pentru ca in final va intra si mingea in poarta„, a spus la final Alexandra Boboc.

Odata cu aceasta infrangere, Gloria ramane la 19 puncte, insa iese de pe podium, si ramane in lupta pentru play-off.

Un meci echilibrat, ma asteptam la o replica pe masura pentru ca este vorba de liderul campionatului, dar acolo s-a intamplat ceva intre minutele 50 si 60, cand am cazut la doua faze. Nu luasem masuri pentru schimbarea facuta de cei de la Poli Timisoara (n.r. introducerea Andreei Sepetan), dar se pare ca nu am fost destul de bine inteles…Si in prima repriza am avut doua bare, eu zic ca am dat o replica pe masura liderului si cu putina atentie si putin noroc puteam obtine mai mult„, a spus la final antrenorul Gloriei Bistrita, Calin Svoboda.

Dupa aceasta etapa Poli ajunge la 26 de puncte, iar in runda viitoare fetele pregatite de Mirel Albon vor juca in deplasare impotriva Farului Constanta.

Banat Girls infrunta Alexandria

Etapa a XI-a a Superligii fetelor continua duminica, la Tomnatic, unde Banat Girls va infrunta CSM Alexandria.
Inaintea partidei, banatencele sunt pe pozitia a VI-a, cu 14 puncte, in timp ce gruparea teleormaneana este penultima in Liga, cu doar 3 puncte.