Politehnica Timisoara scapa si de barajul din Liga Zimbrilor. Handbalistii banateni au invins Minaur, Turda a incurcat Steaua

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a terminat sezonul cu o victorie in fata lui Minaur Baia Mare si a evitat, cu noroc, si barajul pentru evitarea retrogradarii.

Alb-violetii au controlat inceputul de meci si au permis primul gol al oaspetilor dupa aproape sase minute de joc. Cu 10 minute inaintea pauzei Politehnica a avut si un avantaj de 8 goluri in fata maramuresenilor, pentru ca la pauza ecartul sa fie de 6 reusite.

Duelul a continuat pe aceleasi coordonate si in partea a doua, cu Politehnica la carma jocului, iar Minaur in urmarirea adversarului. Diferenta maxima intre cele doua echipe s-a inregistrat in minutul 54, cand Poli a condus cu 34-21. In cele din urma Poli s-a impus cu 35-25, iar cel mai bun marcator al alb-violetilor a fost Antonio Pribanic, cu 10 reusite. Au mai inscris: Sadoveac – 4, Bordeanu – 4, Trif – 3, Ignat – 3, Chira – 3, Dragas – 2, Baican – 2, Moldovan – 1, Cimpan – 1.

Odata cu aceasta victorie, Politehnica Timisoara ajunge la 26 de puncte si termina pe locul 10. Banatenii au evitat barajul pentru evitarea retrogradarii, acolo unde a ajuns Steaua. Bucurestenii au obtinut doar un egal in partida cu Potaissa Turda si vor trebui sa joace trei meciuri pentru a ramane in Liga Zimbrilor.