Politehnica Timisoara pierde si la Suceava si este antepenultima in Liga Zimbrilor

TIMISOARA. Handbaliustii de la Politehnica Timisoara au suferit al doilea esec din 2022, si au ajuns astfel la 13 in actuala stagiune.

CITESTE SI: Creste lista scolilor din Timisoara care au trimis elevii acasa pentru a nu ingheta de frig in clase. Fara solutii, administratia Fritz a cerut alti bani de la Guvern ajutor pentru incalzire

Alb-violetii au fost la conducere pe tabela in primele 8 minute ale meciului cu Universitatea Suceava, insa niciodata la mai mult de un gol. la scorul de 5-4 Vencel Csog a ratat o prima lovitura de la 7 metri, iar la faza imediat urmatoare gazdele au reusit sa se distanteze prima data la doua goluri. In cele din urma, la pauza Suceava conducea cu 17-13.

Politehnica a continuat cursa de urmarire si in partea secunda, fara a se apropia la mai mult de doua goluri. Intre minutele 46 si 53, formatia timisoreana nu a reusit sa mai puncteze, in timp ce gazdele au stabilit si ecartul maxim, 6 goluri. In cele din urma sucevenii s-au impus cu 31-26.

Cei mai buni marcatori ai echipei alb-violete au fost Vencel Csog si Sabin Ignat, fiecare cu cate 7 goluri. Au mai inscris: Cimpan – 3, dedu – 2, fenici – 2, Cristescu – 2, Moldovan – 1, Trif – 1, Chira – 1.

Odata cu aceasta infrangere Poli ajunge pe locul 12 in campionat, cu tot atatea puncte, insa are a doua cea mai slaba defensiva din Liga Zimbrilor. Timisorenii au incasat 517 goluri. Doar Universitatea Cluj are mai multe primite, 532.

In runda viitoare, Politehnica Timisoara va evolua tot in deplasare, duminica, de la ora 11, in compania handbalistilor de la CSM Bucuresti.