Politehnica Timisoara pierde sansa de a egala liderul Universitatea Craiova. Doar egal cu Calarasiul

TIMISOARA. Poli avea o sansa imensa sa faca 20 de puncte, odata cu disputarea unei restante si astfel sa egaleze la puncte Universitatea Craiova, liderul campionatului ligii secunde de fotbal. Nu s-a intamplat insa asa, iar echipa viola a obtinut un singur punct, desi a avut o prestatie solida impotriva unei echipe imprevizibile, Dunarea Calarasi. Dupa 90 de minute, tabela a „inghetat” la scorul de 1-1.

Desi a inceput meciul in atac, Poli s-a vazut condusa inca din minutul 8. Atunci, la un contraatac rapid al vizitatorilor, Coada a trimis mingea prea incet spre propriul portar, Bedea a recuperat, a sutat, Hindrich a respins, insa doar pana la golgheterul Dunarii, Valentin Alexandru, care a inscris simplu, 0-1. De la acea faza, a urmat o continua cursa de egalare.

Bogdan Vasile, cu un sut bun, Axente cu o reluare periculoasa si Alin Ignea cu o minge sutata din cadere au fost foarte aproape de gol, dar Krell a fost tot timpul pe faza. La cealalta poarta, Hindrich a retinut cu siguranta un sut al lui Ciucur.

Partea secunda incepe tot cu Poli in atac, Munteanu, dar mai ales Dorin Codrea au tras pe langa poarta, al doilea dintr-o pozitie excelenta. Pana la urma, egalarea a venit in minutul 61, Ivanovici a recuperat o pasa gresita a defensivei oaspete, a patruns in careu si a sutat imparabil, 1-1. Violetii au ramas in atac, dar nu au mai fost inspirati la finalizare desi au avut ocazii bune. A fost probabil cea mai buna prestatie ofensiva a sezonului, dar din pacate nu a adus si victoria.

Asadar, doar 1-1 si Poli urca totusi pe 3, iar sambata va juca in Maramures la Recea.

ASU Politehnica: Hindrich – Sofran, Coada, Scutaru (cpt.), Pamfile – Bg. Vasile (D. Codrea 22′), A. Ignea – Al. Munteanu, Casado, P. Ivanovici – Axente. A mai jucat: Plazonja.