Politehnica Timisoara, la primul esec in play-off. Banatencele invinse de campioana din Cluj

TIMISOARA. Dupa ce in ultimul meci din sezonul regular a invins clar campioana din Cluj, Politehnica Timisoara a suferit primul esec in partea a doua a campionatului tocmai in fata ardelencelor.

Prima partea a intalnirii de pe stadionul Stiinta a fost una echilibrata, cu un plus usor pentru oaspete. Cea mai importanta ocazie de gol a fost a clujencelor si a venit dupa un sfert de ora de joc. Adina Giurgiu a executat bine o lovitura de la colt, mingea a ajuns la Borodi, iar aceasta a trimis balonul in bara. Poli nu a pus mari probleme in atac, dar s-a organizat bine in aparare.

In repriza secunda Poli a mai iesit la joc si in minutul 52, Dimitra Ivanova a trimnis putin pe langa poarta din aproximativ 10 metri. Dupa o ora de joc, Clujul a ratat cea mai buna ocazie a sa. Dupa un corner al Mihaelei Ciolacu, minge a ajuns la Ioana Balaceanu, care a trimis o torpila de la marginea careului de 16 metri. Sara Cimpean a respins, mingea a ajuns la Lindal, care a trimis si ea spre poarta, dar a blocat aceeasi Cimpean.
In minutul 82, dupa un corner al lui Poli, clujencele au respins cu o minge lunga spre Tabur, jucatoarea din Republica Moldova a driblat-o pe Antonia Bratu, a patruns in careu si a invins-o pe Cimpean.

S-a incheiat 1-0, iar Politehnica sufera astfel primul esec din play-off, si al doilea al sezonului. Timisorencele ramas astfel pe primul loc, la 6 puncte de ocupanta locului al II-lea, Farul Constanta, echipa pe care alb-violetele o vor intalni la finalul saptamanii viitoare, la malul marii.

Pana la acel meci, la mijlocul saptamanii, Poli incepe si meciurile din Cupa Romaniei, cu un duel pe Stiinta, cu Csikszereda Miercurea Ciuc.