Politehnica Timisoara invinsa la limita de Turda. Banatenii raman deasupra liniei de retrogradare directa

TIMISOARA. Handbalistii de la Politehnica Timisoara au fost invinsi la doar un gol diferenta de Potaissa Turda, in etapa a XXII-a a Ligii Zimbrilor.

Timisorenii au inceput foarte greu meciul din sala Universitatii de Vest si au inscris primul gol dupa aproape 8 minute prin Bordeanu. In acel moment Turda avea un avantaj de 4 goluri. Poli a inceput sa joace din ce in ce mai sigur si s-a apropiat de adversar. La pauza, cele doua echipe erau la egalitate, 10-10.
Duelul a continuat sa fie unul echilibrat si in partea a doua. Politehnica a fost la conducere pe tabela pana in ultimele 5 minute, cand Turda a egalat la 22, dupa care a preluat conducerea si in cele din urma s-a impus cu 24-23.
Cei mai buni marcatori ai lui Poli au fost Marjanovic si Bordeanu, fiecare cu cate 7 reusite. Au mai inscris Pribanic si Cîmpan, de cate trei ori, iar Dragas, Stojkovic si Areshidze au inscris cate o data.

Dupa 22 de partide disputate, Poli este pe locul 11, cu 17 puncte, la egalitate cu Steaua, insa gruparea bucuresteana are 2 meciuri in minus. In runda viitoare, Politehnica va intalni in deplasare pe CSM Vaslui, echipa aflata chiar in spatele sau in clasament, cu 15 puncte.