Politehnica Timisoara, invinsa in penultima etapa din liga Zimbrilor

TIMISOARA. Dupa doua victorii care au dus-o pe Politehnica Timisoara departe de locurile retrogradabile, handbalistii alb-violeti au fost invinsi la limita de CSM Bucuresti in penultima etapa a campionatului.

Gazdele au fost cele care au condus jocul pe toata durata primei parti, avand la un moment dat un avantaj maxim de 6 goluri. In cele din urma, la pauza CSM Bucuresti conducea cu 13-8. In repriza secunda, cu o aparare mai exacta si o evolutie mai buna in ofensiva, Politehnica a jucat din ce in ce mai bine, iar cu 12 minute inainte de final a egalat la 18 situatia de la tabela. Poli nu a reusit sa preia si conducerea pe tabela. Bucurestenii s-au aparat bine si in cele din urma au castigat cu 24-23.

Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Marius Sadoveac, cu 5 reusite, urmat de Antonio Bordeanu, cu 4, Antonio Pribanic si Filip Marjanovic, cu cate 3, Milos Dragas, Stefan Huta si Flavius Campan, cu cate 2, iar Tomislav Stojkovic si Sabin Ignat, care 1.

Politehnica Timisoara va incheia sezonul in Liga Zimrilor cu un meci acasa, in 19 mai, in fata lui Minaur Baia Mare.