Politehnica Timisoara invinsa de Universitatea Cluj. Al zecelea esec stagional in Liga Zimbrilor pentru alb-violeti

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a pierdut prima partida din 2024 in Liga Zimbrilor la handbal masculin, pe trerenul Universitatii Cluj.

Gazdele au inceput in forta intalnirea din sala Horia Demian si au pus rapid trei goluri pe tabela, in timp ce timisorenii au inscris prima data dupa aproape 6 minute, dintr-o lovitura de la 7 metri transformata de Marjanovic. Duelul a fost de fapt o cursa de urmarire pe care Poli a facut-o. Ardelenii au reusit sa se desprinda in doua randuri, in prima parte, la 6 goluri, insa in cele din urma la pauza au avut avantaj de 5 reusite, 16-11.
Si repriza secunda s-a desfasurat pe aceleasi coordonate, cu studentii clujeni la conducerea jocului, iar Poli in urmarirea adversarului. Formatia timisoreana a reusita sa se apropie la 1 gol, cand mai erau 18 secunde de joc, iar clujenii aveau atacul. Pe aceasta ultima actiune ofensiva, Coman a obtinut un 7 metri, dupa un contact cu Sadoveac, Hossu a transformat, iar Clujul s-a impus cu 29-27.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Marjanovic, cu 11 goluri, 6 dintre acestea venind din lovituri de la 7 metri. Sadoveac a inscris de 7 ori, Trif si Cimpan au terminat partida cu cate 3 reusite, Pribanic cu 2, iar Szabo cu unul singur. De cealalta parte, Calin Hossu a inscris de 13 ori.

Dupa aceasta intalnire, Politehnica ramane tot pe locul 11 in clasament, la egalitate de puncte, 14, cu Steaua, insa clujenii sunt doar la un punct in spatele alb-violetilor.

In runda viitoare, Politehnica va primi vizita lui CSU Suceava.