Politehnica Timisoara invinge Universitatea Cluj in Cupa Romaniei. Primele puncte dupa cinci esecuri la rand. Banat Girls pierde la scor de tenis la Ciuc

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a obtinut prima victorie in grupele Cupei Romaniei in fata Universitatii Cluj, la trei zile dupa ce pierduse in fata ardelencelor in partida de campionat.

Si duelul din etapa a II-a a fazei grupelor competitiei knock-out a fost unul echilibrat, iar dupa primele 45 de minute scorul era egal, 0-0.
Victoria formatiei timisorene s-a conturat in repriza a doua. Alb-violetele s-au aparat exact si au reusit sa transforme una din ocaziile avute prin Shaira Pera. A fost singura reusita a intalnirii, care a adus primele 3 puncte lui Poli in Cupa. Emotii au fost pe final, cand timisorencele au ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea Andei Jivan pentru cumul de cartonase.

Odata cu aceasta victorie, Poli o egaleaza la puncte pe Universitatea Cluj in clasamentul grupei, iar urmatoarea partida in aceasta competitie este programata in 8 mai.

Banat Girls pierde pe terenul Ciucului

Banat Girls Comlosu Mare a mers cu un lot restrans la Miercurea Ciuc pentru duelul cu Csikszereda. Timisencele au rezistat bine doar o repriza in fata ardelencelor. Eszter Balasz a deschis scorul inca din minutul 2, pentru ca in minutul 21, Rita Mitri sa faca 2-0, acesta fiind si scorul pauzei. In partea a doua, Ciucul a mai inscris de 4 ori. Mai intai a facut-o aceeasi Eszter Balasz din penalty, in minutul 48, pentru ca pana la final sa mai inscris Andreea Herczeg, Androniki Michalopoulou si Boglarka Fulop.
In formatia timiseana a debutat si o junioara, Ana-Maria Popescu, o fotbalista nascuta in 2008.
In runda viitoare a Cupei, Banat Girls va juca tot in deplasare, impotriva Politehnicii Timisoara.