Politehnica Timisoara, in drum spre play-off. Cifrele sezonului pentru echipa suporterilor

TIMISOARA. Finalul de an este un moment al bilanturilor, chiar daca din actuala editie a Ligii 2 s-au disputat doar primele 15 runde ale sezonului regulat. Politehnica Timisoara se afla in randul formatiilor care au jucat 14 meciuri in campionat, iar alb-violetii ocupa pozitia a 5-a in clasament, cu 24 de puncte obtinute in prima parte a editiei 2020-21.

Evolutia Politehnicii a fost una per total multumitoare daca tinem cont de factorul principal care a afectat sportul in aceasta perioada. Echipa alb-violeta a inregistrat cazuri de coronavirus in timpul pregatirii de vara, dar si in timpul sezonului, cu toate acestea, jucatorii pregatiti de Octavian Benga (etapele 1-11) si apoi de Dan Alexa (din etapa a 13-a), au trecut cu bine peste o serie de momente dificile.

In ceea ce priveste statistica alb-violetilor, merita mentionat ca doi jucatori au inregistrat minute in fiecare meci jucat in Liga 2: Alexandru Munteanu si Mircea Axente. Primul dintre ei e singurul component care a fost titular in toate partidele si e totodata lider la capitolele minute bifate (1.178) si pase de gol (3).

In ceea ce priveste lista marcatorilor, golgheterul Politehnicii in campionat dupa prima parte a stagiunii e Stjepan Plazonja, cu trei reusite. Daca luam in considerare si jocurile din Cupa Romaniei, cel mai prolific in fata portii e Petre Ivanovici, cu cinci goluri (2 in Liga 2 si 3 in Cupa).

La fel ca in stagiunea precedenta, alb-violetii se pot lauda cu defensiva lor. Cu doar 11 goluri primite, Politehnica e depasita doar de Mioveni (8 goluri) si Metaloglobus (10) la acest capitol. Atacul a ramas in schimb dator, cu doar 14 goluri inscrise in actualul sezon de Liga 2, echipa se afla in jumatatea a doua a ierarhiei dedicate ofensivei.

Linia de clasament a Politehnicii arata in felul urmator: 14 meciuri 6 victorii 6 egaluri 2 infrangeri 14-11 (golaveraj) 24 puncte. Echipa suporterilor se afla la egalitate de puncte cu locul 4, Dunarea Calarasi, formatie care are golaveraj superior (19-15).
Din cele 14 goluri, 9 au avut marcatori diferiti, unul fiind autogol, 6 reusite au venit in prima repriza, iar 8 in al doilea mitan.

Alb-violetii sunt calificati in optimile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce au eliminat actualul lider neinvins al Ligii 2, U Craiova 1948 (scor 3-1), dar si divizionara C din Ghiroda, dupa un thriller de 120 de minute (4-3).

24 de jucatori au evoluat cel putin un joc in campionat, Mircea Axente fiind insa marea dezamagire, cu un singur gol desi a jucat in 14 runde, si acela din 11 metri. Plazonja, primul stranier din lot in acest sezon, este surpriza placuta, el marcand de trei ori, dar mai mult decat atat, fiind foarte implicat si lasand o impresie buna aproape de fiecare data.