Politehnica Timisoara castiga un meci important, dar si o echipa. Banatenii sunt pe podium

TIMISOARA. Pe cel mai mare stadion din Vestul tarii, dezolant de gol din cauze pandemice, doua echipe de traditie din Romania si-au depasit nivelul intr-un simplu joc de liga secunda. A fost Politehnica – Farul 2-1, dupa un meci palpitant, cu goluri frumoase si un deznodamant interesant.

Constanta fostului idol de pe „Dan Paltinisanu”, Ianis Zicu, a inceput mult mai bine, a avut o bara, apoi doua ocazii mari, scoase de tanarul Borbei. Poli a dat semne de viata si Munteanu a irosit si el o mare ocazie de gol, dar apoi Popovici a inscris un euro-gol in minutul 30 cu care a deblocat tabela. Tot Sergiu a avut sansa unei duble, dar a ratat din apropiere, apoi echipele s-au „anulat” pana la pauza pentru a intra la vestiare cu 1-0.

Farul a inceput bine si partea secunda, a mai avut o bara, apoi Borbei s-a mai remarcat o data… Poli a profitat si a punctat prin inspiratia antrenorului, Plazonja, care a inscris speculand o greseala in defensiva adversa in minutul 65. Farul s-a aruncat in atac, Borbei a scos tot ce a putut dar in minutul 89 nu a mai avut ce face la sutul imposibil de scos a lui Greu, 2-1. Violetii au gestionat bine finalul si si-au permis sa rateze si un 11 metri, prin Codrea, dar pana la urma, gruparea banateana s-a impus meritat, a urcat pe locul 3 si va juca etapa viitoare la Resita.

Sunt trei puncte cu o echipa foarte buna, am studiat-o, au jucatori iuti, indemanatici, aici vreau sa-l laud pe Ianis Zicu, pentru ca e meritul lui, si al lui Ciprian Marica, pentru ca au adus jucatori foarte buni, pusi bine in teren. Am incercat sa-i contracaram, sa castigam cele trei puncte, chiar daca nu am jucat asa de spectaculos, totusi am avut si ocazii foarte multe. Chiar daca ei in primele zece minute au avut doua ocazii, au inceput mai bine ca noi, am echilibrat si am marcat. Si am avut noi doua ocazii mari, raportul la oportunitati a fost egal in prima repriza. Apoi am facut un pas neasteptat si nedorit in spate, ne-au pus in dificultate, dar cred ca am fost inspirat si cu schimbarile. Plazonja a marcat, puteam face si 3-1 prin Codrea, dar s-a terminat 2-1 si importanta e victoria. Ii felicit pe jucatori. Avem un grup senzational, asta imi da incredere si putere ca in fiecare saptamana sa o iau de la capat si sa pregatim meciurile in amanunt„, a spus la final antrenorul timisorean, Octavian Benga.

ASU Politehnica Timisoara: Borbei – Sofran (C. Jurj 61′), Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – D. Codrea, A. Ignea (Coada 46′) – Al. Munteanu, Al. Popescu (Plazonja 54′), Sg. Popovici – Axente (Bg. Vasile 81′)
Antrenor: Octavian Benga
Farul Constanta: Udeanu – M. Leca, V. Lica, I. Ursu (Gherghiceanu 68′), D. Panait – Greu, Antoche (cpt.) – Pirciu (Cararus 77′), Cruceru (Birnoi 46′), Al. Stoica – Mazarache (Ciolacu 77′)
Antrenor: Ianis Zicu