Politehnica Timisoara castiga derby-ul judetului cu Banat Girls. Anda Jivan a ajuns la 8 goluri marcate, cate a avut in tot sezonul trecut. Foto

TIMISOARA. Fotbalistele de la Politehnica Timisoara au uitat de esecul din runda trecuta de la Cluj si au adaugat 3 puncte la zestrea deja existenta in clasament.

In lipsa principalelor marcatoare, Ienovan si Cakovic, ambele accidentate, Politehnica Timisoara s-a impus fara prea mari probleme in fata celor de la Banat Girls. Iar in lipsa celor doua a punctat Anda Jivan, care a deschis scorul in minutul 14.

Aceeasi fotbalista a stabilit si scorul pauzei, cu doua minute inaintea expirarii timpului regulamentar.

In partea a doua tot Poli a avut initiativa, iar Anda Jivan a fost aproape sa reuseasca un hattrick. Au mai ratat oportunitati de a inscrie Clara Rosu, din lovitura libera, sau Antonia Bratu, care a trimis cu capul pe langa poarta. S-a incheiat 2-0, iar Politehnica ajunge la 18 puncte in clasament si are cel mai bun atac, cu 52 de goluri, si cea mai solida defensiva, doar doua primite.
Odata cu reusitele din acest meci, Anda Jivan a ajuns la cota 8, depasind-o in clasamentul marcatoarelor pe Nikolina Cakovic. De asemenea, atacantul timisorean si-a egalat si performanta din toata stagiunea trecuta, cand a inscris tot de 8 ori.

In runda viitoare, Poli va juca tot pe teren propriu, impotriva lui Fairplay Bucuresti, grupare care in aceasta runda a pierdut cu 15-2 acasa in fata Olimpiei Cluj, dupa ce a condus cu 1-0.