Politehnica Timisoara a pierdut amicalul de la Resita. Se mai cauta un jucator

TIMISOARA. Dupa 6-1 cu Pobeda in urma cu trei zile, joi, ASU Politehnica a fost invinsa amical in Valea Domanului.

Resitenii s-au impus cu 3-1 la capatul unei partide cu doua reprize de 50 de minute. Matis, Chera si Astafei au inscris pentru banatenii de munte in timp pentru cei din campie a marcat Plazonja.

A fost un joc foarte bun, cu o echipa foarte bine organizata, impotriva unor jucatori cu experienta. Am avut situatii si noi si ei. A fost un meci alert. Am incercat sa dau minute tuturor jucatorilor din lot. Mai avem doua meciuri amicale. Incerc sa cristalizez un prim 11, si sa am 13, 15 jucatori pe care sa ma bazez in primul meci oficial. Mai avem foarte multe lucruri de pus la punct. Este o perioada incarcata, ne-a lipsit prospetimea. Am aratat bine in prima repriza, dupa care iarasi am luat un gol dintr-o fază fixa pe un moment de neatentie. Am avut situatiile noastre clare, dar e un prim joc important, incercam sa crestem din punct de vedere fizic, al ritmului. Toti jucatorii care au intrat au incercat sa intre in ritmul jocului”, a declarat Dan Alexa la finalul partidei.

Mai incercam sa aducem un jucator zilele acestea, avem nevoie intr-o pozitie cheie”. a precizat Alexa. Pozitia de acoperit vizata fiind cea de “nr. 6”.

Urmatorul joc al echipei alb-violete va fi marti, 26 ianuarie, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu. pana atunci jucatorii lui Dan Alexa isi continua stagiul de pregatire centralizat din oras.

Politehnica: Hindrich – Jurj, Mera, Scutaru, Popovici – Munteanu, Coada, Ignea, Casado – Axente, Ivanovici. Au mai intrat: Paduraru – Birlovean, Plazonja, Pamfile, D. Andrei, Sofran, Codrea, D. Radu, Bocsan, Manea, Gaspar.