Poli Timisoara si Dumbravita, un esec si o remiza cu echipe de Liga 3. Ripensia la prima victorie din amicale

TIMIS. Reprezentantele Timisului in liga secunda au avut meciuri amicale programate sambata, iar bilantul a fost de o victorie, un egal si o infrangere.

Ripensia Timisoara a fost singura dintre cele trei care a reusit sa se impuna. Baietii lui Iulian Muntean au deschis scorul prin Stoica in testul cu „sora” mai mica
CS UVT, 1-0 fiind si scorul pauzei.

In repriza secunda gruparea de liga secunda a mai punctat de 3 ori, prin Christodulo, Bobocea si Baeram si s-a incheiat 4-0. In prima repriza Ripensia a jucat in formula: Toroc-Zamfirescu, Tieranu, Butnarasu, Gladun, Stoi, Stoica, Cracea, Moraru, D. Ciurel, Sofran. In partea a doua pentru Ripi au evoluat: Flonta-Zamfirescu, Bain, Tieranu, Lungu, Stoi, Mihart, Morariu, Moraru, Bobocea, Christodulo.

Pentru Ripensia Timisoara urmeaza peste 4 zile un alt amical impotriva Soimilor Lipova.

CSC Dumbravita a jucat la Zabrani impotriva lui FC Bihor. La pauza scorul era egal, 0-0. Oradenii au deschis scorul prin Petrus, iar timisenii au egalat 7 minute mai tarziu. Gisa a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Ghinescu a restabilit egalitatea.

Dumbravita a jucat in formula: Miklos – Tismonar, Bura-Kot, Niakate, C.Toma, Tanase, Grancea, T. Bodri, Paulevici, Capata, L. Bodri. Au mai jucat: Amariei, Curea, Trifon, Ghinescu, Motiu, Gisa, Zurbagiu, Piftor, Zaluschi, Martinov si Simon.

Formatia din Dumbravita joaca urmatorul amical in 7 februarie, cu Avantul Periam.

Politehnica Timisoara a jucat pe sinteticul de la Baza 2 Politehnica impotriva gruparii de Liga 3, SCM Zalau. Banatenii au fost invinsi cu 2-1, unicul gol alb-violet fiind semnat de Tarsa. Pentru formatia de divizia C a punctat de doua ori Stefan Nikolic, sarbul care in urma cu mai bine de un deceniu imbraca tricoul Politehnicii Timisoara in epoca Marian Iancu.

Politehnica Timisoara a evoluat in prima repriza in formula: Moldovan, D. Radu, Bocsan, Sekulic, Taub, Ignea, Tiihonen, Gidea, Birnoi, Stojanovic, Gavra. In repriza secunda au evoluat: D. Moldovan (70, Urdeş) – Mada, Erhard, Porumb, Oanea, Mladin (77, Boariu), Tarsa, Gologan, Boariu (73, Erceanu), Turcas, Marincu.

Pentru alb-violeti urmatorul amical este programat in 11 februarie cu OFC Vrsac, in deplasare.