Poli Timisoara pierde dupa un meci spectaculos pe semicerc cu Steaua

TIMISOARA. Contand pentru o restanta din etapa a 7-a a primei ligi de handbal masculin, partida dintre Poli si Steaua a avut ceva din farmecul partidelor de altadata. S-a pus accent pe ofensiva, s-au marcat goluri frumoase, dar in cele din urma echipa oaspete s-a impus la trei goluri, ecart pe care l-au avut de la pauza, 29-32 (13-17).

Doar inceputul de joc a fost mai lent, 1-1 dupa 5 minute, apoi Poli a preluat initiativa si ajutata de paradele fantastice ale lui Lazar s-a desprins la doua goluri, avantaj pe care l-a avut pana in minutul 20, 9-7. Din acel moment, Steaua a inceput sa inscrie usor si sa se apere mai bine, marcand de patru ori la rand si avand avantaj de +3 la pauza.

In partea secunda, s-a accidentat si Mosquera, iar la -6, 17-23, meciul parea jucat. Dar alb-violetii au luptat, impinsi de la spate si de un public frumos, iar ecartul a ajuns la un singur gol, 28-29, moment in care Cristescu a ratat egalarea. Cu cateva decizii de arbitraj favorabile, Steaua s-a desprins si a castigat, 29-32, intr-un meci din care Poli merita mai mult.

Au inscris pentru banateni: Mosquera – 7, Sadoveac si Marjanovic cate 6, Cimpan, Fenici, Szabo si Citu cate 2, Furak si Cristescu cate 1, in timp ce Grbovic a inscris de 9 ori pentru „militari”.