Poli Timisoara bate la Slobozia si spera la baraj. Un egal insuficient pentru Ripensia si primul esec din 2023 pentru Dumbravita

TIMISOARA. O victorie, un egal si o infrangere este bilantul echipelor din Timis in etapa a III-a din play-out. Daca pe Dumbravita nu o afecteaza esecul de la Chiajna, pe Ripensia o indeparteaza de baraj egalul de acasa cu Tg. Jiu. Poli respira dupa o victorie incredibila la Slobozia.

Ripensia si Viitorul Pandurii Viitorul Tg. Jiu termina meciul de pe Electrica la egalitate, scor 1-1 (0-1), golul gazdelor fiind marcat de Butnarasu. Timisorenii raman si mai mult in spatele celor de la Progresul Spartac, la trei lungimi, care astazi au castigat cu 9-0 in fata celor de la Unirea Constanta.

In Ilfov, la Chiajna, Dumbravita a facut o partida buna, dar nu a obtinut nimic. Concordia s-a impus cu 3-1, Petkovski marcand de doua ori, si Ivanovski o data, golul banatenilor fiind marcat in repriza secunda de Razvan Ghinescu. Oricum, echipa lui Cosmin Stan si-a asigurat locul in divizia secunda si in urmatorul sezon.

In fine, Poli a obtinut o victorie frumoasa si neasteptata, la liderul Seriei A din play-out. Unirea Slobozia. Banatenii au deschis repede scorul prin Fabian Marincu, jucator ce s-a remarcat si etapa trecuta. Gazdele au egalat in minutul 90, dar pe contraatac in minutul 93, Poli a dat lovitura, tot prin Marincu. Asadar, victorie iemnsa pentru alb-violeti, a doua la rand pentru Paul Codrea, iar echipa timisoareana chiar daca este ultima, s-a apropiat la 3 puncte de locul de baraj. Daca tot moare, e bine ca speranta sa fie ultima…