Poli a invins Ripensia cu 3-1 intr-un duel amical al numelor legendare din fotbalul timisorean. Vezi VIDEO!

Fara mai multi dintre jucatorii de baza, ACS Poli s-a impus in ultimele minute ale partidei disputate pe stadionul Ripensia prin reusitele lui Dobricean. Pana in minutul 86 ”Ripi” si  echipa antrenata de Vali Velcea au fost la egalitate.
Cele doua echipe au intrat pe teren purtand un banner cu mesajul: Ripensia si Poli-O singura iubire: Timisoara.
ACS Poli a jucat contra Ripensiei fara majoritatea jucatorilor care au fost titulari in primele patru etape din Liga a II-a. Divizonara secunda care a imbracat pentru prima oara echipamentul de rezerva bleu-ciel a deschis scorul in minutul 14 prin Emanuel Israel, jucatorul de 17 ani din Nigeria care se antreneaza impreuna cu timisorenii de cateva saptamani dar nu a semnat deocamdata un contract cu gruparea banateana. In ciuda dferentei de esaloane, Ripensia a incerat sa nu se dea batuta usor, iar in minutul 60 echipa care s-a inscris sezonul acesta in Campionatul Municipal a reusit sa egaleze, gratie golului reusit de Pascaleanu. Diferenta a facut-o pe final Dobricean. Mijlocasul introdus pe teren de Velcea e parcursul jocului a reusit o dubla in ultimele 4 minute de joc si a stabilit scorul la 3-1 pentru ACS Poli.