Petrolul bate cu cap. Ripensia Timisoara mai are nevoie de puncte

TIMISOARA. La precedenta vizita pe Dan Paltinisanu, Petrolul suferea o corectie severa, 0-3 cu ASU Politehnica, dar de aceasta data, in ultimul meci al rundei a 35-a din liga secunda de fotbal, trupa prahoveana a obtinut o victorie vitala. A fost 2-0 in fata Ripensiei, o echipa ce a parut prea blazata pentru situatia din clasament. E adevarat, trupa in rosu si galben este cea mai bine clasata din echipele din Timisoara si a reusit meciuri senzationale in retur, dar in aceasta seara a ramas datoare.

Prima parte a fost dominata de vizitatori, care au marcat de doua ori, chiar daca diferenta de pe teren nu a fost asa de mare. Puscas a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 10, in urma unei „libere”, iar Bogdan Rusu a punctat prin acelasi procedeu in prelungirile primei parti.

In partea secunda, Ripi a detinut controlul balonului, dar steril, iar actiunile de poarta au fost terminate lamentabil de atacanti. S-a terminat 0-2, iar victoria o ajuta pe Petrolul sa mai spere la promovare, cel putin la un meci de baraj, in timp ce Ripi ar mai avea nevoie de puncte in ultimele 3 etape pentru a ramane in liga secunda.

Ripensia merge etapa viitoare pe terenul echipei din Mioveni, intr-un meci deschis oricarui rezultat.

Ripensia Timisoara: Moldovan – Ad. Popa, Hecsko, Tinc, C. Toma (cpt.) – Burdet (Chera 46′), Stoi (Stoica 83′) – Al. Popovici (Mansour 46′), Zaluschi, Dumiter – Draghici
Antrenor: Alexandru Pelici

Petrolul: Lungu – Borta, Cazan (Enache 63′), Ghinga, Ticu – Chindris, Cr. Puscas – Moldoveanu, Marinescu (cpt.)(Stefanescu 29′, Bucsa 48′), Rusu – Arnautu
Antrenor: Gheorghe Multescu