
TIMIȘOARA. La prima probă din cadul Evaluării Naționale, cea de Limba și Literatura Română, peste 100 de absolvenți de clasa a VIII-a au lipsit, potrivit datelor prezentate de Inspectoratul Școlar.
S-au înscris la Evaluarea Națională 5.210 absolvenți, iar dintre aceștia, 5.079 s-au prezentat la prima probă, cea de luni.
Potrivit ISJ Timiș, 131 de elevi au absentat de la Evaluarea Națională.
Niciun candidat nu a fost eliminat din examen.
Miercuri, în 24 iunie va avea loc următoarea probă, la Matematică, la Evaluarea Națională.
Foto: Arhivă
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
România educată. Ne și mirăm ca se întâmplă asta în țara în care este propus prim ministru unul cu facultatea făcută la cucuietii din deal, între timp și desființată? Sau altul șofer de tir? Altul fără diploma de bac? Facultatea la ecologic?…
Că ca sa ce facă și la ce folosește evaluarea națională?