Patimi grele in Vinerea Mare! Timisoara Saracens pierde in prelungiri la Steaua

TIMISOARA. Derby-ul Superligii de rugby din 2017 s-a jucat in Ghencea, unde actualul lider, Steaua, a intalnit campioana Timisoara Saracdens, intr-un meci in care invingatoarea avea sanse mari sa termine sezonul regulat pe primul loc.

Prima repriza a avut doua parti distincte. Primele 20 de minute, timisorenii au fost mai activi, au ajuns pana in cinciul advers, dar nu au reusit eseul, si nici puncte dintr-o penalitate ratata de la mare distanta de Umaga. Apoi, bucurestenii au echilibrat jocul si au fost periculosi in 22-ul banatenilor, dar la pauza s-a intrat cu un scor foarte rar pentru un joc de rugby, 0-0.

Partea secunda este inceputa excelent de banateni, care reusesc un eseu prin Manumua, in minutul 43, dupa ce Petelo Tupou a vazut un galben pentru gazde. Umaga, care a dat pasa decisiva la acest eseu, a ratat sansa de a aduna si cele doua puncte aditionale, 0-5. Echilibrul insa se mentine si amfitrionii pun trei puncte, prin Vlaicu, in minutul 60, dupa o penalitate de la 35 de metri, 3-5. Acelasi jucator a recidivat dupa alte 7 minute, pentru 6-5, dupa ce Umaga a ratat o penalitate din 22-ul advers, iar finalul se anunta pe muchie de cutit. Eterna rezerva de lux a Timisoarei, Gabi Conache reuseste sa aduca campioana in avantaj in minutul 78, dupa ce transforma o penalitate de la 50 de metri, dar Saracens nu reuseste sa se apere ultimele doua minute, si in prelungi, Vlaicu inscrie trei puncte decisive, tot dintr-o lovitura de pedeapsa, 9-8.

Infrangere amara pentru Timisoara, care si asa, are sansa sa inchida acest sezon regulat pe primul loc!

Timisoara Saracens: Aholelei, Radoi, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Rus, Stewart, Seniloli, Umaga, Manumua, Zaharia, Popa, Sefanaia, Fercu. Rezerve: Capatana, Stemmet, Maris, Conache, Morrison, Muresan, Pretorius, Simionescu.

Sursa foto: facebook.com