Parcurs perfect la inceput de sezon. CFR Timisoara la prima victorie in deplasare

TIMISOARA. CFR Timisoara a obtinut a doua victorie a sezonului in duelul cu nou promovata Mausoleul Marasesti.

CFR Timisoara a deschis scorul dupa 9 minute prin reusita lui George David, pentru ca dupa alte 5 minute Gabriel de Souza sa puncteze pentru 2-0. Fostul jucator al Informaticii Ion Al Ioani a redus din diferenta in minutul 16 si a stabilit scorul pauzei, 2-1.

La trei minute de la reluare, gazdele au egalat situatia de pe tabela cu reusita lui Ion Dumitru. CFR a raspuns la jumatatea reprizei cu alte doua goluri semnate de Wellington si Vali Ilas. Mausoleul Marasesti nu a renuntat la lupta si s-a apropiat din nou la un gol, dupa reusita unui alt fost „timisorean”, Dumitru Stoica. In cele din urma banatenii au inchis tabela cu o noua reusita a lui Valentin Ilas si au luat toate punctele.

Capitanul CFR-ului nu mai inscrisese de doua ori intr-un meci de campionat din turul suplimentar al sezonului 2021-2022, in etapa a III-a, cand CFR invingea cu 8-2 Clujana Cluj.

In runda viitoare CFR Timisoara va juca pe teren propriu impotriva Luceafarului Buzau, echipa care a pierdut ambele meciuri de pana acum. Etapa a treia este programata peste doua saptamani.