Palpitant! SCM Timisoara castiga dupa un meci spectaculos cu Galatiul in debutul campionatului

TIMISOARA. Timisoara si Galatiul au deschis noul sezon din liga de elita a baschetului romanesc, cu un meci palpitant, nerecomandat cardiacilor. Dupa 40 de minute pline de evenimente, banatenii s-au impus in partida disputata la Oardea, unde are loc unul din cele trei turnee ale primei runde de intreceri, in fata Galatiului cu 80-78.

CITESTE SI: Se opreste ‘Garajiada’, la Timisoara? Peste 6.000 de garaje raman in picioare, intre blocurile din oras, iar contractele de inchiriere se prelungesc de acum inainte o data la 3 ani

Elevii lui Dragan Petricevic au inceput perfect intalnirea cu trei aruncari din afara careului, 9-0, insa Galatiul a cerut un timeout care pana la urma i-a bagat in joc. Moldovenii au ajuns la un punct in spate, dar „leii” au terminat prima secventa in avantaj, 24-20. CSM Galati a avut apoi un sfert mai bun, a preluat conducerea si a condus chiar si la sase lungimi, 31-37. Komatina a marcat apoi cinci puncte la rand, si incetul cu incetul SCM Timisoara a recuperat diferenta si a intrat la vestiare cu 43-40.

Sfertul 3 este inceput excelent de banateni, care au reusit un partial de 11-2, Brown fiind impresionant, din nou. 59-45 nu a insemnat insa un avantaj linistitor si adversarii au revenit in joc, profitand de unele momente mai putin inspirate ale banatenilor, care au risipit usor niste atacuri. Ultimul sfert a inceput de la 66-61 pentru banateni, dar Galatiul a revenit surprinzator si a preluat conducerea, 71-73. Stallworth, aflat la primul meci pentru echipa si-a aratat valoarea, iar SCM a trecut din nou in avantaj, 77-73 cu 80 de secunde de jucat. Finalul a fost dramatic, banatenii au ratat 3 libere din 4 avute si au tremurat pana in ultima secunda, dar in cele din urma au obtinut o victorie frumoasa si meritata, in fata unui adversar destul de necunoscut, dar valoros care a etalat un baschet bun.

Sherwood Brown a fost din nou omul meciului, reusind 20 de puncte si 5 recuperari. Alexandru Olah, aflat si el la primul meci si-a adus contributia la victorie cu 15 puncte si 4 recuperari, iar Lewis Stallworth a adaugat 13 puncte, 4 recuperari si doua pase decisive. De la galateni, Bruncevic si Sturanovic au marcat 14 puncte fiecare.

Vineri, banatebnii intalnesc echipa din Tg. Jiu, care in aceasta seara joaca cu gazda turneului, CSM Oradea.