Olimpia Cluj a venit, a jucat si a castigat duelul cu Politehnica Timisoara. Foto

TIMISOARA. Prim-divizionara de fotbal feminin Politehnica a intalnit sambata echipa ce domina sportul rege pe acest segment din Romania, Olimpia U Cluj. Dupa 90 de minute atractive, echipa ardeleana s-a dovedit superioara. S-a terminat 1-4 (1-3), dupa un joc ce a facut o buna propaganda fotbalului feminin.

Poli a inceput mai bine si a dominat minute bune, fara insa de a presa pe poarta adversa. Clujencele au deschis scorul la prima lor actiune. A fost un penalty destul de usor acordat la un presupus fault al jucatoarei Jivan, iar Ciolacu a transformat cu ceva emotii. Clujul a profitat de golul marcat, a ramas in atac si si-a dublat avantajul, dupa reusita unei sportive foarte tehnice, Ioana Balaceanu. Gazdele au redus apoi din diferenta, dupa ce Melisa Sodinca a fost faultata in careu, iar Nikoleta Kurja a transformat lovitura, ea marcand in fiecare din cele trei partide disputate de Poli. La pauza avea sa fie insa 1-3, dupa golul reusit de Mirea.

In partea secunda, Poli a atacat in valuri, dar nu a gasit solutii in careul advers, iar Olimpia a mai punctat o data prin Balaceanu, care a stabilit scorul final, 1-4.

Am avut momente bune, momente in care am reusit, zic eu, sa jucam de la egal la egal cu ele. Repriza a doua a fost 1-0 pentru ele in conditiile in care am facut cadou un gol, in rest meciul a fost echilibrat. Am avut si noi cateva oportunitati de a marca. Clar este echipa mai buna. Nu stiu daca asta este diferenta, dar e clar ca exista o diferenta, de experienta, de maturitate fotbalistica. Eu sper sa crestem in continuare, sa invatam din greselile pe care le-am facut. Sper sa avem tot lotul valid, dar in continuare avem probleme. Azi s-a accidentat Bianca Ienovan, ati vazut, in primul minut. Pierdere mare pentru noi. Automat a trebuit sa schimbam intreaga strategia pentru acest joc, inclusiv asezarea in teren a fost diferita in momentul in care a iesit Bianca Ienovan. Sa speram ca nu este ceva grav si va reveni repede. Noi continuam sa muncim, am inceput un proiect pe termen lung, vrem sa continuam acest lucru. Din punctul meu de vedere se vede un progres la aceste fete, un progres in jocul nostru. Astazi am avut mai multa consistenta, atat ofensiv, cat si defensiv, decat in prima etapa la Alexandria, cu un adversar mai greu„, spune antrenorul timisorean Mirel Albon.

De la marginea terenului s-a vazut doar ca o usoara presiune. Este practic un redebut la jocurile din deplasare, nu suntem inca obisnuiti sa jucam cu spectatori, care este un lucru benefic, dar avand in vedere ca avem jucatoare tinere a fost presiunea si mai mare. Asta e contextul in care trebuie sa dezvoltam fotbalul feminin…In contextul in care suntem in al doilea meci oficial, primul in deplasare, primul cu spectatori in tribuna sunt pe deplin multumit. Poate ne-ar trebui mai multa concentrare pe faza de finalizare pentru ca am irosit destul de multe situatii de finalizare„, a spus antrenorul Olimpiei Cluj, Daniel Sima.

Esec oarecum asteptat impotriva Olimpiei, o echipa experimentata si valoroasa, in timp ce Politehnica a aratat ca mai are de lucru pentru a ajunge unde isi doreste tot Banatul.
In runda viitoare Politehnica Timisoara va evolua in deplasare impotriva formatiei din Baia Mare, care in aceasta runda a pierdut cu 4-0 in fata lui Piros Security Arad.