Obiectiv indeplinit! ACS Poli merge mai departe in Cupa Romaniei dupa o victorie la Afumati

TIMISOARA. ACS Poli a deschis „balul” optimilor de finala din Cupa Romaniei cu o „incursiune” in judetul Ilfov, acolo unde a jucat impotriva locului 11 din Liga secunda, CS Afumati.

Banatenii au inceput perfect partida si in minutul 4, Draghici deschidea scorul dupa o actiune excelenta a lui Carstocea. Golul nu i-a demoralizat insa pe „afumateni”, care s-au aruncat spre poarta lui Curileac, iar pana in minutul 30, gazdele si-au trecut in cont 5 ocazii mari de egalare, mai ales prin Olariu si Popa, doi jucatori originari din Timisoara. Abia spre finalul primei parti, elevii lui Ionut Popa si-au mai trecut in cont o ocazie, Carstocea reluand imprecis o centrare a lui Doman. Chiar inainte de pauza, Artean, care a mai „comis-o” si in alte partide, a facut o noua boacana si a fost eliminat pentru cumul de cartonase, lasandu-si astfel coechipierii mai bine de o repriza in inferioritate numerica.

In partea secunda, banatenii au jucat la rezultat, dorind sa isi apere fragilul avantaj. „Violetii”, care si azi au jucat in tricourile negre cu alb, au fugit mult, compensand eliminarea prosteasca a lui Artean. Mai mult, in minutul 75, Vadrariu s-a descurcat de minune in fata portarului advers, driblandu-l elegant, dupa ce primit o pasa excelenta de la Poparadu, a dublat avantajul prim-divizionarei si a consfiintit astfel o victorie, nu in stil de mare echipa, dar in stil de echipa muncitoare. In minutul 90, Llorente a stabilit scorul final, 3-0 pentru ACS Poli, cu un sut frumos din 16 metri, dupa o bara a lui Scutaru.

Echipa din Timisoara mai are de disputat doua partide in acest an. In weekend pe terenul Stelei, apoi in Cupa Ligii la Targu Mures.

ACS Poli: Curileac – Straut, Bocsan, Scutaru, Seroni, Artean, Llorente, Popovici (Vraciu 81′), Carstocea, Doman (Vadrariu 51′), Draghici (Poparadu 58′).