O victorie si o infrangere pentru SCM Poli Timisoara in fata Resitei la handbal

TIMISOARA. Mai greu in amicale decat in campionat. Timisoara si Resita s-au intalnit si inainte de inceperea acestui sezon, cu ambele echipe castigand cate o data, si s-au intalnit si in acest weekend, cu acelasi rezultat. In campionat insa, Poli s-a impus categoric chiar in Valea Domanului.

Revenind la perioada actuala, gruparea viola a intalnit vineri acasa, in primul amical din 2020 Resita. Partida din Sala Constantin Jude a fost dominata de gazde care s-a impus lejer si datoria unei prime reprize bune, 30-25 (17-10). Somlea cu 6 reusite si Marjanovic cu 5 au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor, oaspetii raspunzand prin Dobra si Dediu, tot cu 6 goluri, respectiv 5.

Sambata a avut loc revansa, la Resita. Poli a condus cu 18-14 la pauza si se parea ca va castiga si al doilea test. Resitenii au reusit insa o a doua repriza excelenta si s-au impus la un gol, 28-27. Dobra a marcat din nou 6 goluri pentru invingatori, urmat de Bahan cu 5. De la violeti, Paius a inscris de 9 ori, iar Marjanovic a incheiat partida cu 5 reusite.

Asadar, un succes si un esec pentru Poli in primele amicale ale iernii, iar saptamana viitoare echipa lui Pero Milosevic se va deplasa in Serbia pentru un test cu Dinamo Pancevo