O repriza secunda de vis si fetele de la Politehnica Timisoara obtin victoria sezonului la malul marii

TIMISOARA. Pe niste conditii greu de imaginat, cu un teren imbibat de balti si pe o ploaie mocaneasca, s-a jucat totusi si derbiul etapei din Superliga feminina, dintre Farul Constanta si Politehnica.

In tur, Poli a condus 1-0, dar a pierdut singurul ei joc de pana acum, 1-2. De aceasta data situatia a fost inversa. Farul a avut 2-0 la pauza si parea scapata in castigatoare, dupa reusitele lui Istrate si Rus, din pasele lui Chiper. Putea fi chiar 3-0 la inceputul partii secunde, Istrate ratand din careul mare. Incetul cu incetul, fetele de la Poli, care si-au schimbat cu noroc echipamentele la pauza, au riscat totul, si au castigat. Golghetra Invanova a marcat primele doua goluri, apoi Kurja a inscris superb din corner apoi din lovitura libera.

Asadar un 4-2 nesperat la un moment dat si Poli a demonstrat cel putin in repriza secunda ca merita sa fie lider in Superliga feminina.

O victorie a ambitiei si a spiritului de sacrificiu pentru o echipa banateana ce arata din ce in ce mai bine.