Nu s-a putut mai mult! SCM Timisoara a cedat meciul cu cea mai buna echipa din baschetul romanesc, UBT Cluj

TIMISOARA. U-BT Cluj-Napoca a trecut cu 90-70 de SCM OHMA Timisoara, intr-un meci restant, contand pentru etapa a 22-a a Ligii Nationale de Baschet Masculin, jucat la Timisoara.

Campionii au avut un prim sfert perfect, au condus cu 7-0 si 13-2, incheind prima secventa cu 32-15. In perioada a doua, banatenii s-au ridicat la nivelul adversarului si l-au dominat pe alocuri, castigand sfertul cu 18-10, pentru 33-42 la pauza mare. Baschet agreabil in repriza a doua cu reusite frumoase in ambele cosuri si cu o buna propaganda adusa baschetului de calitate. Ardelenii s-au impus in cele din urma la pas cu 90-70 si au terminat sezonul regulat pe primul loc, in timp ce timisorenii merg meritat in play-off de pe locul 6, cu o etapa ramasa de disputat.

Adam Mirkovic a contribuit cu 17 puncte pentru SCM Timisoara, secondat de Alexandru Olah (14 puncte, 3 recuperari) si Gary Talton (13 puncte, 3 pase decisive). De la invingatori, Giordan Watsona avut 16 puncte si 4 recuperari.

In ultima etapa inainte de play-off, SCM va juca acasa cu Mircurea Ciuc.