Nu s-a putut mai mult! Esec pentru Timisoara la baschet in fata Clujului

TIMISOARA. Au venit, au jucat, au castigat. Scurt pe doi. UBT Cluj, cea mai puternica echipa de baschet din Romania in ultimii ani si posesoarea unui buget impresionant a „descalecat” pe Bega pentru a juca cu SCM OHMA Mozzart Bet.

Echipa banateana a jucat cat a putut de curajos si a inceput bine, surprinzandu-si adversarul in debut, 15-10, insa ardelenii au intrat in avantaj la prima sirena, 17-21, apoi ecartul s-a marit pana la pauza mare, pe fondul unor ratari usoare si mingi pierdute ale violetilor, 27-42. Gazdele au facut un sfert 3 mai bun si au tinut diferenta destul de acceptabila, insa in ultimele 10 minute Clujul s-a desprins categoric si s-a impus cu 83-59.

SCM nu a avut procentaje bune la aruncari, si nici la recuperari, avand si multe posesii pierdute. Clujenii au impresionat la lupta sub panou, dominand acolo partida.

Jalen Leonard Jones (UBT) cu 21 de puncte si 6 recuperari a fost omul meciului. De la banateni, singurii care au trecut bariera celor 10 puncte au fost Djokovic – 14 si Mirkovic – 11.

Martie este o luna importanta pentru banateni, care mai au de disputat 6 partide, prima dintre ele in weekend la Craiova.