Nu intoarce spatele LEILOR!! BC Timisoara da lovitura la Ploiesti

Baschet Club Timisoara este pe val!! Dupa castigarea Cupei Romaniei, banatenii au deschis seria meciurilor din play-off cu o evolutie extraordinara pe terenul campioanei, Asesoft Ploiesti, iar la general, BCT are 1-0 (se joaca 3 din 5), anuland avantajul terenului propriu prahovenilor.

Dupa cum a inceput jocul, totul parea o floare la ureche pentru gazde, 19-6, 21-8 fiind scoruri care vorbesc de la sine despre startul partidei. Si totusi, BCT nu este o echipa de subestimat… Incet, dar sigur, „LEII” au inceput sa „raga” si pe pamant prahovean. De la 39-29 pentru gazde, la pauza mare s-a intrat cu 39-34, diferenta ajungand chiar la un punct in favoarea amfitrionilor, 58-57. Totusi, Ploiestiul nu a mai rezistat mult, desi a mai avut 3 puncte chiar inaintea sirenei din sfertul 3, si tot 3 puncte cand mai erau 8 minute de joc. Finalul a fost pe muchie de cutit, cu ambele echipe trecand la timona jocului.

Insa ca de atatea ori, Zltako Jovanovic a avut ultimul cuvant de spus si doar cu 3 secunde ramase de joc a reusit o trita de la mare distanta care a stabilit scorul final. 82-80 pentru Timisoara, care reuseste o victorie mare pe un teren „minat”. Maine, meciul 2…

Eroul castigatorilor a fost insa americanul Lewis, cu 19 puncte marcate, dar in momente cand era mare nevoie. Nouarul lui Dragan Petricevic a facut un meci aproape perfect, demonstrand ca este vital in angrenajul echipei banatene. Bogdan Popescu continua evolutiile impresionante, 16 puncte astazi, la fel ca Jovanovic, absent parca in prima parte, dar esential in partea secunda.

De la gazde a impresionat uriasul Zigeranovic, cu 20 de puncte marcate.