Nu a reusit surpriza. Timba Timisoara a avut un sfert 4 de cosmar cu Oradea

TIMISOARA. Plecata in penultima runda a sezonului regulat ca „buturuga mica” in meciul CSM Oradea, Timba nu a „rasturnat carul mare”. Banatenii au facut 30 de minute bune, timp in care au tinut cat de cat aproape de bihoreni. Totul s-a naruit in ultimul sfert, cand gazdele au marcat doar 5 puncte. Oradea a invins astfel in sala Constantin Jude cu 105-74 (27-20, 29-24, 23-25, 26-5).

Oaspetii au arucat excelent la cos, avand procentaje peste medie, 21 din 28 la semidistanta si 18 din 32 la aruncarile din afara careului. A fost un meci ofensiv de ambele parti, cele doua echipe concentrandu-se mai bine in atac, decat in aparare. Timba s-a descurcat acceptabil timp de 3 sferturi, dar a ramas corigenta in ultima perioada cand ecartul s-a marit de la un minut la altul.

In cele din urma, Oradea a obtinut o victorie logica si normala, care o urca pe locul secund, cu o etapa ramas de joc inaintea fazei a doua a campionatului.

Timba ramane cu 5 victorii si va evolua pentru locul 9, la mijlocul saptamanii viitoare pe terenul Muresului Tg. Mures.

CITESTE SI: Strada din Timisoara pe care masinile pot fi parcate cu o roata pe trotuar si alta pe carosabil, dupa ce primaria a facut un marcaj in premiera. Foto

Muhamad Pasalic de la Oradea a fost omul partidei cu 27 de puncte (7 trite), doua recuperari si 4 pase decisive. De la Timba s-au remarcat gamjan Kandic, 18 puncte si 3 recuperari si Dejan Kovacevic cu 16 puncte si o recuperare.