Nu a fost ziua lor. Ripensia Timisoara pierde duelul cu Chindia

Dupa 3 etape in care au obtinut 7 puncte, Ripensia isi dorea sa continue seria pozitiva in fata unui adversar de calibru, care ratase la penaltiuri promovarea in prima liga in vara trecuta, Chindia Targoviste. Din pacate pentru trupa gazda, echipa din judetul Dambovita a fost mai buna si a avut si noroc pentru a se impune cu 2-0, dupa ce a condus si la pauza cu 1-0.

Partida a fost importanta pentru ambele combatante care isi doreau puncte din aceasta confruntare. Ripi a dominat inceputul jocului, aratand ca este dispusa sa faca un joc mare. Insa oaspetii au deschis scorul cu noroc in minutul 11, cand o libera executata de Mihai, a fost deviata de zid in poarta, 0-1.

Gazdele si-au revenit greu din soc si doar Mansour a „deranjat” poarta vizitatorilor pana la pauza, fara efect insa pe tabela de marcaj. Primul sfert de ora din partea a doua a fost dominat clar de banateni, Draghici, din actiune, si Toma dintr-o lovitura libera fiind foarte aproape de egalare. Vizitatorii au dorit sa inchida jocul si au reusit acest lucru cumva contrar cursului partidei, marcand inca o data, Leca fiind imperial la un corner, cand s-a inaltat dintre fundasii Ripensiei si a inscris pentru 0-2, minutul 71.

Ripensia a cautat sa intre in partida, dar si furtuna din timpul intalnirii, dar mai ales de la final a fost potrivnica, iar scorul nu s-a mai modificat.

Gazdele raman pe locul 9, la 6 lungimi de primul loc sub linie si vor juca duminica la Petrosani cu Energeticeanul, in timp ce oaspetii au revenit pe locul 2, promovabil.

Ripensia: H. Moldovan – Straut (Ad. Popa 80′), Tinc, Apro, C. Toma (cpt.) – Chera (Dumiter 46′), Stoi, Zaluschi, Monea – Draghici, Mansour (C-tin. Stoica 67′)
Antrenor: Alexandru Pelici

Chindia: Aioani – C. Dinu (Martac 78′), Leca, Sandru, Dumitrascu – D. Novac, Dudea (Serban 46′) – Neicutescu, Liviu Mihai (cpt.), Rata (Cr. Negut 57′) – V. Alexandru
Antrenor: Viorel Moldovan