Notti magiche… pe Wembley. Italia castiga titlul de campioana a Europei dupa 53 de ani, la penalty. Foto

Spectacol pe Wembley in finala Campionatului European de fotbal, primul din istorie in cadrul caruia si Romania a organizat meciuri. Squadra Azzura s-a impus la penalty-uri cu 3-2.

Meciul a inceput cu un soc. Fotbalistul lui Manchester United, Luke Shaw a deschis scorul in minutul 2, reusind cel mai rapid gol din istoria Campionatului European. Englezii au dominat partida pana la pauza, insa nu au mai reusit sa puncteze. O putea face Ciro Immobile, insa fotbalistul lui Lazio a ratat executia din marginea careului de 16 metri.

Partea a doua a fost una mai buna pentru Italia. Ca si in partida cu Spania, elevii lui Roberto Mancini au iesit mai motivati de la cabine. Squadra Azzura a controlat jocul avand o posesie superioara englezilor, iar in minutul 67 dominarea s-a concretizat. O pasa a lui Marco Veratti l-a gasit pe Bonucci, iar fotbalistul lui Juventus a trimis in poarta lui Pickford.

Pe final de repriza ambele echipe au fost mai prudente si s-a ajuns in prelungiri. Si aici s-a pastrat echilibrul, cu toate ca englezii au avut si o buna oportunitate de a inscrie. Raheem Sterling a patruns in careu, insa Chiellini a venit la blocaj si a reusit sa respinga balonul fara sa il atinga pe englez.
Si astfel s-a ajuns la lovituri de la 11 metri, pentru a doua oara in istoria Europenelor, dupa finala din 1976.

Englezii au transformat prin Kane si Maguire, insa au ratat Rashford, Sancho si Saka. Italienii au transformat loviturile lui Berardi, Bonucci si Bernardeschi, insa au ratat doar Belotti si Jorginho, iar Squadra Azzura s-a impus cu 4-3 in fata Angliei.

Britanicii se pot consola cu performanta stabilita de Luke Shaw, cel mai rapid gol din istorie, inm timp ce Manchester United a devenit clubul cu cei mai multi marcatori in meciurile nationalei la euro, 9 fotbalisti.

Italia obtine al doilea trofeu continental dupa cel din 1968, iar cu penalty-ul transformat de Berardi ajunge la 52 de marcatori in meciurile jucate la Campionatul European. Clubul cu cei mai multi marcatori in istoria participarilor italiene la Euro este Juventus Torino, cu 13 fotbalisti, printre care si cei din aceasta finala: Bonucci si Bernardeschi.

Squadra Azzura egaleaza la titluri europene detinute selectionata Frantei, echipa care o invingea in 2000. Doar Spania si Germania au mai multe, 3.