Nici la Focsani. SCM Poli Timisoara pierde din nou in deplasare dupa un meci pe muchie de cutit

TIMISOARA. Nici a patra oara nu a fost mai bine pentru handbalistii de la Poli, desi au avut un meci relativ accesibil, in etapa a VI-a a Ligii Zimbrilor la Focsani. Dupa 60 de minute echilibrate, gazdele s-au impus cu 27-25, pastrandu-si ecartul de la pauza, 13-11.

Timisoara a inceput mai bine jocul de unde are amintiri frumoase, si unde in urma cu trei ani castiga o Cupa a Romaniei. Sadoveac a deschis scorul si Moldovan a semnat cea mai impoarta desprindere a banatenilor, 3-6. Gazdele au revenit rapid in joc, iar nou-venitul Crnoglavac a facut 8-7. S-a mers cap la cap pana la 11-11, dupa care gazdele au avut un final de prima parte mai inspirat, Sasa Marijanac marcand ultimul gol al reprizei intai, 13-11.

Chiar daca Focsaniul s-a dus apoi la un avans de trei goluri, Sadoveac si-a tinut echipa in joc, egaland la 18. Au fost apoi momente echilibrate, dar Miroiu a refacut diferenta de trei, 22-19. Poli nu s-a lasat si a venit la un gol in spate, dupa reusita lui Lazar, dar tot amfitrionii au avut un final mai bun, 27-25, meci in care absentele din tabara oaspetilor si-a spus in cele din urma cuvantul.

Este al patrulea esec in sase partide, iar banatenii raman in subsol.

Au marcat pentru Poli: Sadoveac – 7, Mosquera – 5, Moldovan – 3, Trif -4, Szabo – 2, Chira – 2, Cristescu – 1, Lazar – 1.

In runda viitoare, Poli va primi vizita celor de la Steaua Bucuresti.