Ne-am batut singuri. Romania, cu doar doi jucatori de la Timisoara pierde dramatic in Rusia

Romania a inceput cu stangul Rugby Europe Championship. Stejarii au jucat pe malul Marii Negre, dar in Rusia, la Soci. Dupa o prima repriza buna in fata adversarului care a mers in locul nostru, dar din cauza Federatiei Romane de Rugby, la Mondialul din Japonia, repriza stanga ne-a tras in jos si „ursii” s-au impus dupa un final echilibrat cu 18-13.

Rusii au deschis scorul inca din primul minut prin Gaisin, care a transformat o lovitura de pedeapsa acordata usor de centralul din… Georgia. Stejarii au intrat insa repede in joc, si dupa o tentativa ratata a lui Gaisin, Dumitru a spart barajul gazdelor fiind oprit chiar inaintea terenului de tinta, dar Antonescu a recuperat si a reusit eseul, transformat de Vlaicu, acesta din urma mai punand apoi 3 puncte pe tabela, dintr-o penalitate, 3-10. Romanii s-au aparat bine, in fata unei echipe rusesti puternice, aceasta punand presiune constanta in jumatatea adversa. Prima gramada a venit abia in minutul 34, dar gazdele nu au reusit mai mult decat o alta penalitate transformata de Gaisin in primele 40 de minute, 6-10 la pauza.

In partea secunda, stejarii au fost in scadere de forma, nu au gasit solutiile bune la tusa, nu au luat nici deciziile corecte in anumite faze de joc, iar rusii au profitat, reusind sa intoarca soarta partidei, Gaisin transformand 4 din cele 5 lovituri de pedepasa pe care le-a avut de „batut” in partea secunda, 18-10. Romania s-a trezit tarziu, dar chiar si asa putea scoate mai mult. Vlaicu a transformat si el o penalitate, pentru 13-18 si am avut apoi in minutul 79, o tusa la 5 metri de terenul de tinta advers. Incredibil, Cojocaru a pasat balonul rusilor, care au recuperat nesperat si s-au impus. O ocazie rarisima ratata, care demonstreaza ca suntem insa departe de pretentiile pe care le avem de la rugby.

De la SCM Timisoara au evoluat doar doi jucatori. Eugen Capatana a avut un joc foarte bun fiind unul din remarcatii stejarilor, insa Ionel Melinte a fost la polul opus. Decizii neinspirate in repriza secunda, care au ajutat adversarii si parca o evolutie cu frica, atat de necaracteristica rugby-ului.

Actuala editie a REC, precum si cea din 2022 constituie criteriu de calificare la urmatorul Monial, astfel ca fiecare victorie conteaza enorm. Saptamana viitoare, Romania va juca in Portugalia.