Naufragiati la malul marii. ACS Poli Timisoara, umilita de o echipa nou-promovata

Daca Ripensia a deschis balul cu o victorie la Braila, ACS Poli s-a facut de ras la Ovidiu, acolo unde a intalnit SSC Farul. In derby-ul echipelor cu probleme de tot felul, marinarii s-au gandit doar la fotbal si au obtinut o victorie concludenta, 4-1.

CITESTE SI: Caline, doua tarnacoape si aici! Mesajul soferilor pentru seful Consiliului Judetean Timis pe unul dintre cele mai circulate drumuri de langa Timisoara

Prima parte a fost insa echilibrata, cu un plus pentru echipa banateana, care si-a creat mai multe ocazii si a deschis si scorul in minutul 34, dupa o lovitura libera executata excelent de Draghici. Gazdele au egalat insa pana la pauza, dupa ce Mutu a comis hent in careu, iar Alexandru Grigoras isi incepea recitalul, cu primul sau gol, 1-1.

Istoria partidei putea fi alta, daca sutul polistului Mrkela mergea in plasa, in loc de transversala, in minutul 57, deoarece dupa aceasta faza a urmat cosmarul pentru banateni. In minutul 64, Mutu a comis-o din nou, facand un nou hent in careu a vazut al doilea galben, implicit pe cel rosu, iar Grigoras si-a adus echipa in avantaj.

ACS nu a mai avut replica in acest joc, iar Grigoras a mai punctat de doua ori, capitanul Farului ajungand astfel la o impresionanta cifra, 4 goluri din prima etapa.

Asadar, esec drastic pentru ACS Poli si Ionel Ganea, care incep campionatul cum nu se poate mai prost, 1-4!

ACS Poli: Curileac – Harut, A. Mutu, Basic, Dumbrava (Podina 78′) – Birnoi, Melinte, D. Codrea – Mrkela (Velcota 84′), Draghici, Al. Popovici (Motreanu 72′)