Nationala Romaniei a invins Andorra cu 4-0. Timisoreanul Gabriel Torje a inscris primul gol in meciul disputat la Bucuresti

Dupa victoria cu 2-0 din Estonia, Nationala lui Piturca s-a impus si in cel de-al doilea meci sustinut in grupa D a preliminarilor Cupei Mondiale,  pe National Arena, contra reprezentativei Andorrei.

Golurile partidei au fost marcate de Torje ’29, Lazăr ’44, Gomes ’90+1 autogol şi Maxim 90+3.

Romania a deschis scorul in minutul 29, cand Torje l-a invins pe portarul Andorrei, Gomes sutand din prima de la 14 m, dupa o pasa primita de la Marica.
Inainte de pauza, Costin Lazar a marcat pentru 2-0 cu un sut de la 22 de metri. Ultimele doua goluri pentru Nationala Romaniei au venit in prelungiri.primul cu noroc: in minutul 90+1, Gaman a reluat spre poarta cu o lovitură de cap o centrare venita de pe partea stanga, mingea a lovit bara, a ricosat in spatele portarului Gomes si apoi in poarta. Alexandru Maxim a inchis tabela la 4-0 in minutul 90+3,sutand la coltul scurt al portii lui Gomes, dupa o actiune personala frumoasa pe partea stanga.
”Suntem bucurosi pentru aceasta victorie, am luat sase punte din aceasta dubla asa cum ne-am si propus, acum ne vom gandi la celelalte meciuri.Urmeaza Turcia si Olanda, adversari de alt calibru, dar trebuie sa pornim cu incredere sa ne gandim ca putem castiga puncte, sa ne putem mentine pozitia de acum din clasament”, a declarat Torje dupa meci.

Pentru Romania au evoluat : Lobonţ (Tatarusanu ’46) – Matel, Chiriches, Gaman, Rat – Bourceanu, C. Lazar – Torje, Grozav, Tanase (Al. Maxim ’80) – Marica (Rusescu ’54).