Nationala de junioare, debut cu victorie in turneul de calificare la Euro 2023. Patru dintre fotbalistele de la Politehnica Timisoara au fost titulare

TIMISOARA. Selectionata sub 17 ani a Romaniei a facut un prim pas spre Campionatul European din Estonia, cu o victorie la limita in fata Cehiei, in care au fost implicate si fotbalistele de la Politehnica Timisoara.

Andra Mihaescu, Rianna Fratutescu, Bianca Corsei si Alexandra Boboc au inceput titulare duelul cu Cehia, iar Andreea Sepetan a intrat in minutul 73, inlocuind-o pe Ester Szoke, de la Csikszereda Miercurea Ciuc. Singura fotbalista de la Timisoara care nu a evoluat in acest meci a fost Nicole Dinca Vuia.

Tricolorele mici, pregatite de Andra Vella, s-au impus cu 1-0. Unicul gol a venit in minutul 31, cand Ioana Stancu a recuperat o minge in apropierea careului advers, a patruns in suprafata de 16 metri si a tras la poarta. Sutul a fost blocat de una dintre aparatoarele Cehiei, mingea a revenit la fotbalista celor de la Fair Play Bucuresti, care a trimis in poarta.

Scorul final putea fi 2-0, insa timisoreanca Andreea Sepetan a scapat singura spre poarta la ultima faza a meciului, dar a trimis in portarul nationalei Cehiei.

In runda urmatoare, programata peste 3 zile, Romania va intalni Polonia, selectionata care in meciul inaugural al turneului de calificare de la Buftea a invins cu 2-0 Estonia.