Nationala de fete a Romaniei umilita de Ungaria in preliminariile EuroBasket 2023, la Timisoara

fiba.basketball

TIMISOARA. Nationala de baschet feminin a Romaniei a fost invinsa fara drept de apel de selectionata Ungariei, in al treilea meci din grupa C a preliminariilor Campionatului European, partida disputata in sala Constantin Jude.

Nationala tarii noastre a fost dominata copios de reprezentativa tarii vecine, fiind condusa la un moment dat cu 25-0 in primul sfert, si reusit primele puncte in minutul 9. La finele primului sfert scorul era de 32-4 in favoarea oaspetelor, pentru ca la pauza mare tabela sa arate 56-14 in favoarea Ungariei.

Oaspetele au continuat sa isi faca jocul conform planului, iar dupa 30 de minute de joc era 74-28. Tot jucatoarele maghiare au controlat si ultimul sfert, pe care care l-au inceput cu un partial de 8-0, fara a primi un raspuns pe masura de la tricolore. In cepe din urma s-a incheiat 99-40, insa oaspetele puteau trece de 100 de puncte daca nu iroseau cateva aruncari libere.

Cea mai buna marcatoare a Romaniei a fost Katy Armanu, cu 9 puncte, urmata de Alina Podar si Ana Virjoghe, cu cate 8, in timo ce pentru oaspete Virag Kiss a inscris 24 de puncte.

Romania este pe locul 3 in grupa dupa aceasta intalnire, iar in urmatorul meci va intalni Islanda, la Reykjavik.