Mult ghinion, dar si putin noroc. Ripensia Timisoara obtine un punct in duelul cu FC Arges. Foto

TIMISOARA. Fiecare punct conteaza in liga secunda, iar uneori diferenta intre locurile ocupate in clasament nu este asa de mare, raportata la joc. Ripensia a facut un meci bun contra unei formatii cu pretentii, FC Arges, si a obtinut un punct meritat, pe final, dar cu noroc le putea obtine pe toate.

CITESTE SI: Ne pregatim pentru o noua primavara ca un spectacol, la Timisoara. Mii de lalele vor umple din nou centrul orasului, dupa ce Horticultura a stricat simfonia din Parcul Justitiei

Pregatita de secundul Iulian Munteanu in acest joc, Ripi a aratat bine in partida cu FC Arges, invingatoare in aceasta toamna in precedenta vizita pe Dan Paltinisanu, 3-2 cu ASU Politehnica. Violetii din Trivale au fost aproape de inca un succes, dar era prea mult, pentru cum s-a desfasurat partida.

Ripi a dominat prima parte, iar fotbalistii timisoreni chiar au cerut si o lovitura de la 11 metri la inceputul reprizei, insa arbitrul Florin Mazinul a facut semn ca jocul poate continua. De inscris au facut-o insa oaspetii, prin Oancea, chiar inainte de pauza, minutul 43.

In partea secunda, gazdele au cautat macar golul egalarii, care a venit pana la urma, tarziu, dintr-un penalty la un fault asupra activului Dumiter si transformat de capitanul Calin Toma, minutul 88. Ripensia – FC Arges 1-1, dupa un meci bun de liga secunda, dar in care echipa gazda putea obtine mai mult, la fel cum putea obtine… nimic.

Deocamdata, gruparea banateana paraseste locurile retrogradabile, dar situatia este inca departe de a fi linistita. In runda viitoare banatenii joaca in deplasare impotriva Petrolului Ploiesti.

Ripensia: Paduraru – Ad. Popa, Straut, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Burdet, Apro (Badauta 80′) – Al. Popovici (Ungureanu 61′), Zaluschi, Cluci (Monea 46′) – Dumiter
Antrenor: Iulian Munteanu

FC Arges: Popescu – Tofan, Hreniuc (C. Mihalache 68′), Serbanica, Stan – Gheorghe (A. Panait 82′), R. Costin (cpt.), I. Nastasie (I. Serban 57′), D. Oancea – Barbu, Buhaescu
Antrenor: Emil Sandoi