Misiune dificila pentru CFR Timisoara. Banatenii obligati sa castige la Galati pentru a mai spera la finala mare

TIMISOARA. CFR Timisoara joaca al doilea meci al semifinalei primi ligi de futsal pe terenul campioanei din Galati.

Fotbalistii pregatiti de Robert Lupu au pierdut cu 4-1 primul meci jucat acasa, un scor stabilit in ultimele ale intalnirii, cand banatenii au ratat si o lovitura de la 10 metri prin Nemitanu.
Banatenii nu au probleme de lot inaintea duelului de la malul Dunarii si stiu ce a facut diferenta in prima partida.

Ratarile noastre in a doua repriza. Am avut eu, a avut Ilas, a avut Nastai, am avut 10 metri, nu am marcat. A doua repriza s-a vazut ca ei au cazut fizic desi aveau banca mai lunga. Trebuia sa fortam. Era clar ca ei joaca la trecerea timpului si de aceea nu au fortat. Experienta lor si-a spus cuvantul, iar noi nu am putut sa marcam„, a spus antrenorul Robert Lupu dupa partida de la Timisoara.

Nici statistica nu ajuta formatia timisoreana. Ultima victorie a unei echipe din Timisoara la Galati a fost inregistrata in urma cu aproape 5 ani. In 14 mai 2018, in prima partida a finalei primei Ligi, Informatica se impunea cu 1-0 in sala Dunarea, cu o reusita semnata de Milos Simic.

Duelul de duminica seara de la ora 19:30 va fi condus de Bogdan Hanceariuc si Liviu Darjan.

In cazul in care banatenii castiga duminica seara, cel de-al treilea meci al seriei se va disputa luni, tot la Galati. Daca vor pierde, timisorenii vor juca in meciul pentru medalia de bronz impotriva invinsei din duelul FK Odorheiu Secuiesc – Autobergamo Deva. Harghitenii conduc cu 1-0 la meciuri.4