Merg ceas in Turneul Final 8 al Cupei Romaniei. Juniorii „informaticieni” din Timisoara joaca finala

TIMISOARA. Dupa un succes clar cu Bukovina Vicov in sferturi, 12-2, Informatica Timisoara a reusit un nou meci bun contra formatiei KSE Futsal Tg. Secuiesc. Banatenii s-au impus in semifinalele Cupei Romaniei la futsal sub 19 ani cu 6-1 si joaca maine cu trofeul pe masa.

Tinerii violeti au controlat in mare parte partida, mai ales in repriza secunda cand au reusit sa se si desprinda. Prima parte a fost mai echilibrata si s-a incheiat la egalitate, 1-1, dupa golurile lui Nicolae Budai, respectiv Nicolae Paun. In partea secunda, valoarea superioara a trupei pregatite de Daniel Rupa a fost evidenta. Toader Mihnea, Sergiu Gavrila de doua ori, Kovacs Zabar si Denis Dan au dus scorul la un set la unu, 6-1, iar violetii vor juca maine cu trofeul pe masa.

Ne bucuram ca munca noastra da roade. Baietii au evoluat entuziasmant in repriza secunda, aratand determinare si ambitie. Nu a fost un meci usor, dar pana la urma experienta pe care tinerii nostri o acumuleaza si prin meciurile din prima liga, s-a vazut. Suntem multumiti de ce s-a reusit pana acum si ne dorim trofeul in finala de maine”, ne-a spus directorul sportiv al echipei, Florin Chiritescu.

In ultimul act timisorenii vor evolua joi, de la ora 17 si vor da piept CSM Targu Mures, formatie ce a trecut cu 3-1, in a doua semifinala, de FK Odorheiu Secuiesc.