Medalii de aur si argint aduse de pugilistii de la LPS Banatul Timisoara de la Cupa Romaniei. Foto

TIMISOARA. Recent, la Targu Jiu a avut loc Cupa Romaniei de cadeti, la box, unde au participat sute de sportivi din tara, printre care si patru pugilisti de la LPS Banatul Timisoara.

Marcus Bailon Fogarasi a cucerit trofeul la categoria sa de greutate, in timp ce o medalie de argint a fost obtinuta de Radu Mircea Cristi.

Luca Sarbu a avut o evolutie buna, dar a terminat in afara podiumului, locul 5, iar Denis Scripariu a debutat in competitiile nationale, acumuland experienta care ii va fi de folos la urmatoarele turnee.

Tot zilele trecute a avut loc si Cupa Romaniei de box feminin, dar la Ploiesti. La aceasta intrecere LPS Banatul a fost reprezentat de doua sportive. Natalia Semeniciuc, clasa a VIII-a, care a obtinut trofeul la categoria 52 kg junioare. Denisa Cioaza, eleva in clasa X-a, a obtinut locul 2 la categoria 52 kg tineret, dupa o comportare excelenta.

Rezultatele sportivilor timisoreni sunt vazute si de antrenorii loturilor nationale. Raul Strugariu este convocat la cel de Tineret in vederea participarii la Campionatul Balcanic, iar sportiva Natalia Semeniciuc este in pregatire cu lotul National de box junioare, care se antreneaza pentru Campionatul European de Juniori ce va avea loc in perioada 18-28 iulie la Ploiesti.

Antrenorii tinerilor boxeri de la LPS Banatul Timisoara sunt Ion Mihai, Florin Noje si Constantin Ocneanu.